akcie v roku 2009:

26. apríl - JARNÁ SLÁVNOSŤ SV. JURAJA, LOPEJ

V poslednú aprílovú nedeľu sa uskutočnil už desiaty ročník symbolického otvárania dolín Slovenského rudohoria a Nízkych Tatier.  Počas tejto jarnej slávnosti sme sa už tradične pridali do alegorického sprievodu. Pre divákov sme si pripravili premiéru rozprávkového príbehu ,,Rytiersky turnaj  o ruku dcéry hradného pána". Do turnaja sa prihlásilo osem rytierov, stratenú dcéru si zahrala pekná deva z obecenstva. Po tvrdých súbojoch sa do boja o ruku dcéry hradného pána prebojovali pán Roman z Kozlova a pán Matúš z Kremnice. Víťazom turnaja sa stal pán Roman z Kozlova. Predstavenie skončilo zásnubnou veselicou a obecenstvo odmenilo účinkujúcich vďačným potleskom.

23. máj - STREDOVEKÁ BITKA POD ĽUBOVNIANSKYM HRADOM

Pod Ľubovnianskym hradom ožili udalosti staré 562 rokov a my sme sa zúčastnili rekonštrukcie dramatickej bitky medzi uhorským vojskom a bratríkmi. Hlavným veliteľom uhorského vojska bol jágerský biskup, ktorého stvárnil Pavol Adamať z Bludných rytierov. Útok viedol skúsený veliteľ Vlado Tomčík. Bitka skončila dramaticky, počas bojov kráľovská armáda bratríkov takmer vyhubila. Dobové vystúpenie si okrem početných divákov prišli pozrieť aj diplomati - veľvyslanci na Slovensku so sídlom v Bratislave a vo Viedni.

video STV: Rytierske súboje pred očami diplomatov

30. mája 2009 - DNI MESTA BREZNA

Podujatie pri príležitosti osláv historického výročia mesta Brezna. Na námestí pri kostole sme si rozložili vojenský tábor so stredovekou kuchyňou. Diváci mohli ochutnať dobové jedlá a vidieť vojakov pri tréningu. Na poludnie sme si pre divákov pripravili vystúpenie – Verbovačku.

31. mája 2009 - CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM

„Cesta rozprávkovým lesom" už tradične patrí k najobľúbenejším akciám pre deti. Počas putovania lesom malí návštevníci stretli nielen rozprávkové bytosti, ale aj skupinu lúpežných rytierov, ktorí svoj tábor rozložili priamo medzi stromami. Napriek dažďu sa akcia vydarila.

20. júna 2009 - HRADNÉ HRY MURÁŇ

Hradné hry na najvyššie položenom slovenskom hrade Muráň boli jedným z vrcholov osláv 738. výročia prvej písomnej zmienky o hrade a súčasne 688. výročia prvého dochovaného dokumentu o obci pod hradom. Staré šľachtické sídlo ožilo pred očami návštevníkov a diváci sa stali svedkami života dávno minulého, takmer zabudnutého.

pripravujeme:

14. augusta 2009 - ŽILINA

22. augusta 2009 - SKLABIŇA